Instalacja do produkcji paliwa z odpadów w Zawierciu

Fortum rozpoczyna przygotowania do budowy bezpiecznej dla środowiska instalacji do produkcji paliwa z odpadów w Zawierciu – inwestycja ma być warta 20 mln złotych. Paliwo będzie trafiać do nowoczesnej elektrociepłowni w Zabrzu. To szansa na rozwój systemu odpadowego naszego miasta zgodnie z zasadami Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

W nowym zakładzie wykorzystywane będą odpady, które są pozostałością po sortowaniu i nie nadają się do dalszego recyklingu, ale z których można wyprodukować tzw. paliwo RDF, które będzie wykorzystywane w elektrociepłowni w Zabrzu, jedynej w Polsce, która w tym celu została zaprojektowana i ma możliwość współspalania takiego paliwa.

„Może powstać nawet kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. – Instalacja, jaką chcemy zbudować w Zawierciu, we współpracy z ZGK i miastem to nie tylko dopełnienie gospodarki obiegu zamkniętego (odpady, które nie nadają się do recyklingu, wykorzystywane są do produkcji ciepła i prądu), ale przede wszystkim ważny element systemu odpadowego Zawiercia. Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska – my wiemy jak je dobrze wykorzystać. To bezpieczny i skuteczny sposób na rozwiązanie problemu dzikich wysypisk i tajemniczych pożarów składowisk”- mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Firma podpisała z ZGK Zawiercie umowę na dzierżawę terenu, na którym zrealizuje projekt zakładu produkcji paliw alternatywnych przeznaczonych dla elektrociepłowni w Zabrzu. Umowę udało się sfinalizować po prawie dwuletnich negocjacjach. – „Cieszymy się, że udało nam się wspólnie z firmą Fortum ustalić ostateczny kształt współpracy przy realizacji tak ważnej dla nas wszystkich inwestycji. Nowoczesna instalacja do produkcji paliwa z odpadów powstanie na terenie ZGK Zawiercie i wesprze lokalny system gospodarowania odpadami, wykorzystując pozostałości po sortowaniu odpadów” – mówi Krzysztof Tomczak, Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu. – „Frakcja palna to jest obecnie dla nas największy koszt utylizacji odpadów. Stąd mając po sąsiedzku taką firmę mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli większy wpływ na kształtowanie ceny za utylizację odpadów w Zawierciu”– dodaje Krzysztof Tomczak.

Budowa instalacji na terenie ZGK Zawiercie rozpocznie się na początku przyszłego roku pod warunkiem uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych. Oznacza to, że jesienią 2021 r. będzie już można zrealizować pierwsze dostawy paliwa z instalacji w Zawierciu do elektrociepłowni w Zabrzu.

 

Źródło: serwis internetowy http://www.zawiercie.eu/aktualnosci/8451

Comments are closed.