Jak dobrze segregować?

Styropianowe opakowanie, w którym często bierzemy jedzenie na wynos, rozkłada się 500 lat. 300 lat rozkłada się foliowa reklamówka, a do produkcji 1 tony papieru potrzeba aż 17 drzew. Papierowe ręczniki i chusteczki higieniczne nie nadają się do recyklingu – ich miejsce jest w koszu na odpady zmieszane. Wiedziałeś o tym?

Większość używanych przez nas przedmiotów nadaje się do recyklingu, choć wiele z nich przysparza nam nie lada problemów kiedy musimy zdecydować, do jakiego rodzaju pojemnika wrzucić dany odpad. Większość z nas niemal codziennie ma w ręku karton po mleku lub soku. No ale gdzie go wyrzucić po opróżnieniu? Wbrew pozorom, wcale nie do pojemnika na odpady papierowe! Karton po mleku jest odpadem wielowarstwowym i jego miejsce jest w pojemniku na metal i plastik. Wiedziałeś o tym?

Prawidłowa segregacja odpadów jest bardzo potrzebna. Nie tylko po to, aby spełnić wymogi odzysku odpadów wskazane przez Unię Europejską. Dla każdego z nas to nie narzucone procenty odzysku powinny być priorytetem przy recyklingu, ale troska o środowisko, w którym sami żyjemy i w którym żyć będą nasze dzieci. Dzięki postępowi technologicznemu potrafimy przetwarzać surowce, dzięki czemu nie zalegają na wysypiskach. Niektóre z surowców – jak szkło – przetwarzać można nieskończenie wiele razy.

Kluczem do odzysku odpadów jest ich właściwa segregacja, która zaczyna się w domu każdego z nas. To tam musimy dokonać wyboru, do jakiego pojemnika wrzucić dany odpad, aby mógł być skutecznie przetworzony. I choć ogólne zasady segregacji są niemal wszystkim znane, tak niektóre z produktów – jak przytoczony karton po mleku – mogą rodzić wątpliwości. W takich przypadkach z pomocą przychodzą wyszukiwarki odpadów wskazujące jednocześnie prawidłową segregację.

Nie zastanawiaj się, gdzie wyrzucić kłopotliwy odpad. Sprawdź to:

 

Comments are closed.