Nie rezygnujemy z działań na rzecz lokalnej społeczności

Solidarność z lokalną społecznością i jej wsparcie ważne jest w każdym czasie, a nie tylko w tym naznaczonym pandemią. Na progu nowego roku zarząd ZGK deklaruje, że na tym polu nie zamierza robić kroku w tył.

Działalność prospołeczna, to dla wielu przedsiębiorstw nie tylko kwestia wizerunkowa, ale świadomy model prowadzenia biznesu. W tej drugiej grupie dobrze czuje się zawierciański ZGK, który od lat aktywne wspiera przedsięwzięcia skierowane do mieszkańców miasta i powiatu.

– Dla nas ważne jest, aby nasza działalność nie tylko nie odbywała się kosztem lokalnej społeczności, ale aby na jej rzecz aktywnie działać – mówi Edyta Duda, prezes zarządu ZGK. – Dlatego planując nasze prospołeczne akcje myślimy długofalowo i raczej nie angażujemy się w przedsięwzięcia jednorazowe. Priorytetowo patrzymy na działania proekologiczne i edukacyjne, zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców.

W ubiegłym roku, z powodu szalejącej pandemii, nie przeprowadzono wszystkich zaplanowanych akcji, a mimo to okazał się on dla spółki rokiem bardzo aktywnym. Wspólnie z Fundacją Lokalnie z Uśmiechem, przy aktywnym udziale mieszkańców, posadzono na terenie Zawiercia nowe drzewa i krzewy, a na miejskim pikniku ekologicznym edukowano, jak dbać o środowisko. Wspólnie z zawierciańskim PCK edukowano dzieci w zakresie szkodliwości używek, a podczas Jurajskiego Dogtrekkingu wspierano schronisko dla zwierząt i zachęcano do adopcji bezpańskich zwierzaków. Nie mogło też zabraknąć aktywności w obszarze sportu – przez cały rok wspierano Wartę Zawiercie, która reprezentuje nas w rozgrywkach piłkarskiej IV ligi.

Niestety, z powodu ograniczeń pandemicznych nie przeprowadzono szerokiej akcji edukacyjnej w szkołach. Jej niewielką próbką były edukacyjne prelekcje w dwóch szkołach podstawowych – w Pradłach i Kroczycach – podczas których dzieci uczyły się prawidłowej segregacji odpadów i szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest to tak ważne?

Akcje edukacyjne dedykowane dzieciom i młodzieży to jedna z najważniejszych aktywności społecznych planowanych na ten rok.

– Funkcjonujemy w obszarze gospodarowania odpadami, który z jednej strony rzadko wzbudza pozytywne emocje, a z drugiej – jest niezbędny do codziennego życia. Będziemy dokładać wszelkich starań, aby nasze dzieci potrafiły dbać o środowisko, podchodziły do niego z szacunkiem i aby zawsze pamiętały, że każdy z nas swoim zachowaniem może przyczynić się do jego ochrony – przekonuje prezes Duda. – Chodzi o efekt skali. Jeśli jedna osoba pozbiera w lesie śmieci i wypełni nimi worek to jak będzie wyglądał las w naszym otoczeniu, jeśli tak samo postąpi tysiąc osób?

 

 

 

Comments are closed.