Wspieramy projekt „Zielone Zawiercie”

Od kilku miesięcy na terenie miasta realizowany jest projekt Zielone Zawiercie mający na celu wypracowanie – z udziałem mieszkańców – nowych koncepcji zagospodarowania dla Parku Kościuszki i Źródeł Czarnej Przemszy. Swoją „cegiełkę” do projektu dorzuca ZGK, aktywnie włączając się w akcję nasadzeń w parku zaplanowanych podczas pikniku organizacji samorządowych.

Inicjatywa nasadzeń w Parku Kościuszki zrodziła się w głowach mieszkańców biorących udział w projekcie. Pomysł szybko przerodził się w konkretne działania i już w najbliższą sobotę 10 września na rabacie wokół pomnika Tadeusza Kościuszki pojawią się nowe rośliny. Sadzonki będą specjalnie dobrane do miejsca i panujących tam warunków. Ich wyborem zajęła się dr Magdalena Maślak ze Śląskiego Ogrodu Botancznego. Część roślin sfinansuje Zakład Gospodarki Komunalnej, a pracownicy pomogą mieszkańcom wsadzić je do gruntu.

– Nie miałem żadnych wątpliwości, że taką inicjatywę należy wspomóc – mówi Jarosław Mazur, prezes ZGK. – Edukacja ekologiczna i wspieranie proekologicznych inicjatyw to element naszych działań na rzecz lokalnej społeczności. Chcemy to robić, bo zdajemy sobie sprawę że środowisko naturalne jest dobrem, które wszyscy powinniśmy pielęgnować.

Projekt Zielone Zawiercie jest już niemal na półmetku – zakończył się pierwszy proces partycypacyjny związany z zagospodarowaniem Parku Kościuszki. We wtorek 13 września o godz. 17.00 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury odbędzie się forum publiczne, podczas którego zaprezentowane zostaną efekty pracy warsztatowej z mieszkańcami Zawiercia.

Comments are closed.