Popiół – zasady segregacji

Przed nami jeszcze kilka tygodni sezonu grzewczego, dlatego warto przypomnieć zasady dotyczące segregacji popiołu.
⚫️Odpady paleniskowe pochodzą z sezonowego ogrzewania domostw i stanowią spory udział w ogólnej masie odpadów. Są źródłem wielu wartościowych materiałów mineralnych, które powinny być wykorzystywane.
⚫️Popiół stanowi doskonały nawóz oraz dobry materiał na wzbogacenie kompostu. Zimą natomiast może posłużyć do posypywania śliskich chodników. Jest skuteczny w walce z oblodzeniem i znacznie bezpieczniejszy dla roślin niż sól.
⚫️Popiół należy wyrzucać do specjalnych pojemników na popiół (kolor szary), które już w 2020 roku trafiły do mieszkańców Zawiercia. To jedyna opcja pozbycia się tego odpadu w prawidłowy i bezpieczny sposób.
🟢Należy wrzucać:
– popiół z pieca i kominka
– popiół ze spalania węgla i drewna
🔴NIE należy wrzucać:
– odpadów innych niż popiół
WAŻNE❗️
⚫️do pojemników należy wrzucać WYŁĄCZNIE ZIMNY POPIÓŁ
⚫️nie należy popiołu mieszać z innymi odpadami
⚫️nie należy zalewać popiołu wodą
❌Najczęstszym problemem w procesie odzysku surowców, jest zanieczyszczanie odpadów komunalnych popiołem.
UWAGA❗️ W piecach domowych NIE WOLNO spalać odpadów komunalnych, ponieważ podczas spalania uwalnia się do atmosfery wiele szkodliwych substancji, w tym tlenki azotu i siarki, furany i dioksyny (najbardziej rakotwórcze substancje).
❌Należy pamiętać, że jeśli pojemnik ulegnie zniszczeniu z winy mieszkańca, to właściciel posesji zobowiązany jest do kupienia nowego pojemnika na własny koszt. Natomiast jeżeli pojemnik ulegnie zniszczeniu z przyczyn niezależnych, to ZGK Sp. z o.o. (po wcześniejszym zgłoszeniu) wymieni uszkodzony pojemnik na nowy. Co równie istotne, popiół nie będzie również odbierany jeśli będzie znajdować się w workach lub wiaderkach.

Comments are closed.