Problem śmieci po Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to czas, kiedy odwiedzamy naszych bliskich zmarłych na cmentarzach. Niestety, 1 Listopada ma także miano najmniej ekologicznego święta w Polsce.  Cmentarne kontenery na śmieci zazwyczaj pękają w szwach od liczby wyrzuconych do nich zniczów, wiązanek i stroików. W większości są to odpady zmieszane, nienadające się do recyklingu. Są jednak sposoby, aby wyprodukowanych na cmentarzu śmieci było mniej.

Przede wszystkim:

– zamiast kupować nowe znicze, wymień wkłady w tych, które już zdobią grób

– wykorzystaj ponownie sztuczne kwiaty i dekoracje – po odświeżeniu odzyskają kolory i blask

– żywe kwiaty doniczkowe przeznacz na kompost lub zabierz przed pierwszymi przymrozkami i przechowaj przez okres zimy

– jeżeli posiadasz znicze elektroniczne, nie wyrzucaj ich do pojemnika na odpady komunalne –  wrzuć je do pojemnika na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny lub odwieź na PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krzywej 3 w Zawierciu)

– skorzystaj ze Zniczodzielni, czyli miejsca, gdzie możesz zostawić już wypalone, ale wciąż dobre szklane lub plastikowe znicze czy też wiązanki, które się opatrzyły — być może spodobają się komuś innemu i osoba ta z chęcią wykorzysta je na grobach swoich bliskich. Zazwyczaj takie miejsca możemy znaleźć przy bramach cmentarzy. W Zawierciu Zniczodzielnia znajduje się przy Cmentarzu Komunalnym w Zawierciu-Blanowicach.

PAMIĘTAJ

– zabrudzonych woskiem zniczy NIE WRZUCAMY do ZIELONEGO pojemnika na szkło, a do kontenera na odpady zmieszane. Dotyczy to także wkładów do zniczy i zniczy ceramicznych.

– szkło po zniczach – wrzucamy do pojemnika na szkło – czyli do zielonego pojemnika (znicz powinien zostać rozłożony na czynniki pierwsze, czyli osobno element plastikowy wrzucamy do pojemnika żółtego na odpady z metali i z tworzyw sztucznych, osobno szkło do pojemnika zielonego)

I najważniejsze – pamiętaj żeby 1 i 2 listopada nie robić sobie dyspensy na zapomnienie o ekologii!

Comments are closed.