Niechciana pamiątka po turystach

Zawiercie może nie jest typowym miastem turystycznym, ale położenie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej sprawia, że gości u nas wielu przyjezdnych z regionu, jak i spoza niego. Niestety, część z nich pozostawia po sobie niechciane „pamiątki”.
Spacerując po szlakach turystycznych, czy zielonych terenach wokół Zawiercia, bez problemu natkniemy się na pozostałości po turystach, którzy zapomnieli o zasadach mówiących o tym, aby śmieci zabrać ze sobą i wyrzucić je dopiero w miejscu do tego przeznaczonym. Niedopałki papierosów, butelki po napojach, a także będące w powszechnym użyciu maseczki, to duży problem dla zarządców danych terenów, jak i dla środowiska. Powodują śmiertelne zagrożenie dla zwierząt, przyczyniają się do pożarów i uwalniają do gleby trujące substancje. Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś, jak wiele trujących substancji trafia do gleby z jednego niedopałka papierosa? A porzucona w trawie butelka? Po kilku miesiącach pokryje się nalotem, po kilku latach, być może stanie się nawet niewidoczna dla oka, bo zarośnie trawą. Jednak dla środowiska przestanie mieć znaczenie dopiero po ok. 400 latach. Tyle bowiem trwa czas jej rozkładu.
Będąc zatem turystą (nie tylko spoza Zawiercia), warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- jeśli przy ścieżce nie ma kosza zabierzmy śmieci ze sobą. Pusta butelka czy opakowania po przekąskach na pewno nie będą nam ciążyły w plecaku.
- zużyta guma do żucia to śmiertelna pułapka dla zwierząt, głównie ptaków. Dajmy im szansę żyć i nie wyrzucajmy gum na ziemię.
- jeśli przy naszej ścieżce jest kosz, ale wyraźnie przepełniony, to nie zostawiajmy śmieci obok niego. Bardzo szybko rozrzucą je zwierzęta albo wiatr. Zabierzmy je ze sobą.
- niedopałek papierosa nie tylko stanowi ryzyko pożaru. Pozostawiony na ziemi przez lata będzie oddawał glebie rakotwórcze substancje. Warto?
- widzisz kogoś, kto zostawia po sobie śmieci? Nie miej oporów, aby zwrócić mu uwagę.
Przestrzeganie tych kilku prostych zasad sprawi, że nasze miasto i najbliższa mu okolica mają szansę stać się czystsze. Czy nie o to właśnie nam wszystkim chodzi?

Comments are closed.