Edukujemy najmłodszych !

Jak prawidłowo segregować odpady komunalne i dlaczego jest to takie ważne w naszym codziennym życiu? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczniowie szkoły podstawowej w Pradłach i Kroczycach, dla których zorganizowano specjalne edukacyjne prelekcje.

Choć obowiązek segregacji odpadów komunalnych funkcjonuje w Polsce od 25 lat, to wciąż ilość odpadów podlegających recyklingowi, czyli ponownemu wykorzystaniu, daleka jest od oczekiwań. A przecież im więcej śmieci zamienimy na surowce nadające się do ponownego użycia, tym mniej trafi na składowiska i tym mniej wymagać będzie kosztownej utylizacji. Recykling to ogromna korzyść dla środowiska naturalnego, ale i dla domowego budżetu.

– Segregując odpady, płacimy mniej za rachunki związane z wywozem śmieci. Powinniśmy wytłumaczyć dzieciom, że produkty wykonane ze szkła, papieru, czy metalu, które nie są nam już potrzebne, należy starannie posegregować przed wyrzuceniem, aby mogły być ponownie wykorzystane – mówi Krzysztof Tomczak, Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej. – Dzieciństwo jest szczególnym okresem, w którym kształtują się podwaliny przyszłego systemu wartości, utrwalają się wzorce zachowań oraz uwydatniają się pierwsze nawyki i preferencje. Dlatego bardzo zależy nam na tym, aby edukować najmłodszych mieszkańców naszego powiatu.

W tym tygodniu prawidłowej segregacji odpadów uczyli się uczniowie szkoły podstawowej w Pradłach i Kroczycach. Zajęcia, w formie mini warsztatów, zorganizował Zakład Gospodarki Komunalnej. Dzieci nie tylko poznały ideę segregacji, ale także dowiedziały się, dlaczego ważną rolę przy segregacji pełnią poszczególne kolory i jak radzić sobie z opakowaniami, które nawet dorosłym czasami sprawiają trudność – jak chociażby opakowanie po mleku. W zajęciach wzięło udział łącznie ponad 220 uczniów.

– Pandemia i związane z nią obostrzenia ograniczają nasze możliwości organizacji warsztatów dla dzieci, gdzie w praktyczny sposób uczymy ich zasad prawidłowej segregacji. Zapewniam jednak, że mamy w tym zakresie ambitne plany i mam nadzieję, że już w przyszłym roku będziemy mogli przedstawić mieszkańców naszego powiatu naszą ofertę – podsumowuje Prezes Zarządu Krzysztof Tomczak.

 

Comments are closed.